Mālkalnes prospekts 3, Ogre, LV-5001
Mālkalnes prospekts 3, Ogre, LV-5001

Ko darīt, lai dzīvoklī nerastos pelējums?

Rudens un ziemas mēnešos iekštelpu vēdināšanai un ventilācijai ir jāpievērš lielāka uzmanība, jo telpās, kuras netiek regulāri vēdinātas, ir slikta gaisa kvalitāte, kā arī pastiprināti uzkrājas mitrums, radot labvēlīgus apstākļus pelējumam.

Pelējums var radīt nopietnas veselības problēmas, tādēļ svarīgi ir nodrošināt telpās tādus apstākļus, kuros pelējums nespēj izplatīties. Saskaņā ar Veselības inspekcijas sniegto informāciju iedzīvotājiem, kuri dzīvo mājokļos ar palielinātu mitruma līmeni un pelējumu, ir līdz 75% lielāks veselības risks (elpceļu kairinājums un astma), salīdzinot ar iedzīvotājiem, kuri dzīvo sausos un labi ventilētos mājokļos.

Viens no svarīgākajiem preventīvajiem pasākumiem ir regulāra telpu vēdināšana, kas palīdz novērst mitruma uzkrāšanos un pelējuma rašanos.

Ieteikumi telpu vēdināšanai:

  • Regulāri (vismaz 3–4 reizes dienā) vēdināt telpas, plaši atverot logu uz 2–5 minūtēm un pēc tam to cieši aizverot (vēdināšanas laiku var samazināt, radot caurvēju). Ja telpā ir radiators ar termoregulatoru, pirms vēdināšanas tas ir jāaizgriež, lai lieki netērētu siltumenerģiju;
  • Ilgstoši neatstāt PVC logus t. s. ziemas vēdināšanas režīmā un neturēt tos puspavērtus, lai neradītu telpās ievērojamus siltumenerģijas zudumus.

Svarīgi ir nodrošināt labu ventilāciju, kad telpās pastiprināti rodas mitrums, piemēram, žāvējot veļu vai gatavojot ēdienu. Šādos gadījumos telpās ir jānodrošina pastiprināta vēdināšana. Pēc nepieciešamības jādarbina tvaika nosūcējs virtuvē, kā arī gatavojot katliem un pannām jāliek virsū vāks. Iespējams iegādāties un uzstādīt arī mitruma savācējus (gaisa sausinātājus).

Dzīvokļu īpašniekiem ir iespējams vienoties un pieņemt kopības lēmumu arī par vienotas ventilācijas sistēmas ierīkošanu visā dzīvojamā mājā, lai iekštelpās uzturētu labu gaisa kvalitāti.

Informācija par ventilācijas ierīkošanas iespējām dzīvoklī (individuāli) ŠEIT.

Related Posts

Arhīvi